تبلیغات
تارنمای شخصی امیرحسین احمدنیا - شهرستان تربت حیدریه در یک نگاه ( معرفی شهرستان)

بخش های سایت

-  
صفحه نخست وب سایت شخصی امیرحسین احمدنیا

مطالب خواندنی

آموزش مجری گری و فن بیان

مناسبت ها

نمونه متن مجری

احمدنیا

موضوعات

نویسندگان

 • تعداد پست ها: [cb:blog_category_post_count]
شهرستان تربت حیدریه که گذشته آن به دوران قیل از اسلام و دوره اشکانیان بر می گردد و در آن زمان با نام زاوه شناخته می شد و پس از فوت عارف نامی قرن ششم هجری - قطب الدین حیدر - به نام فعلی خود تغییر نام یافت .

 تاریخ شهر نشینی این شهر به دوره صفوی بر می گردد. رونق و آبادانی شهر به حدود دویست سال پیش یعنی دوره حاکمیت اسحاق خان قرائی از خوانین و رجال سیاسی عصر قاجاریه بر می گردد.

این شهر با مساحت حدود 6319 کیلومتر مربع از شمال به مشهد ، از شمال غرب به نیشابور ، از مشرق به تایباد و رشتخوار ، از شمال شرق به فریمان و تربت جام ، از مغرب به کاشمر و از جنوب به محولات محدود می گردد.ارتفاع این ناحیه از سطح دریا 1323 متر است . مرکز آن شهر تربت حیدریه و دارای 6 بخش و 11 دهستان و 225 ابادی میباشد.


شهرستان تربت حیدریه با تولید حدود 60 تن زعفران خشک در سال ، بزرگترین تولید کننده این محصول در جهان و بزرگترین تولید کننده پسته در سطح استان خراسان است و دارای نقش و جایگاه اساسی در تولید محصولات استراتژیک است . با توجه به پتانسیل های منطقه و در تولید زعفران و پسته ، صنایع تبدیلی و فرآوری آنها نیز ایجاد شده است .


شهرستان تربت حیدریه با وجود 98 واحد صنعتی و 19 واحد معدنی فعال ، یکی از مناطق صنعتی استان خراسان محسوب می شود.

وجود کارخانجاتی مانند قند تربت حیدریه ، سیمان زاوه تریت ، کاشی زرین ، مس توس ، مدارسیم ، کائولین ، سردخانه بزرگ ، کارخانجات بزرگ آرد والسی و آرد بهنام ، شرکت طلایی زر مهر و ... نمونه هایی از آن است .


وجود معادن غنی سیلیس ( بعنوان غنی ترین معادن سیلیس جهان ) ، باریت ، منیزیت ، آگات ، بنتونیت ، کالک ، خاکهای صنعتی ، گل سفید ، گچ ، کرومیت ، منگنز ، مس ، نقره ، طلا ، فیروزه و سنگهای تزئینی ( تراورتن ، گرانیت ، مرمریت ) شهرستان را در زمره یکی از قطبهای معدنی استان خراسان بزرگ قرار داده است .

 

نظرسنجی

» بازدید کننده محترم گروه سنی شما کدام است؟

درباره وب سایت

  بسم الله الرحمن الرحیم

  آدرس های اتصال:
  www.Ahmadnia.org
  www.irmojri.ir

  سامانه پیام کوتاه اختصاصی سایت:
  611 60 20 5000

  شماره تماس :
  09157065630

  شماره نمابر:
  02189775630

آخرین عناوین