تبلیغات
تارنمای شخصی امیرحسین احمدنیا - آسیب شناسی نرم افزار انقلاب اسلامی (4)، علی سعیدی شاهرودی

بخش های سایت

-  
صفحه نخست وب سایت شخصی امیرحسین احمدنیا

مطالب خواندنی

آموزش مجری گری و فن بیان

مناسبت ها

نمونه متن مجری

احمدنیا

موضوعات

نویسندگان

 • تعداد پست ها: [cb:blog_category_post_count]

آسیب شناسی نرم افزار انقلاب اسلامی (4)، علی سعیدی شاهرودی

علی سعیدی شاهرودی آسیب شناسی نرم افزار انقلاب اسلامی (4) /علی سعیدی شاهرودی

اختصاصی بصیرت:مناسب ترین و پاسخگوترین شیوه و راهكار این خواهد بود كه خالق و آفریننده هستی و انسان برای آدمی چاره اندیشی كند و برای اداره بهینه زندگی انسان، رهبری و قوانین مورد نیاز را در چارچوب معیارهای اصلی پیش بینی كند كه ...
ختصاصی بصیرت:مناسب ترین و پاسخگوترین شیوه و راهكار این خواهد بود كه خالق و آفریننده هستی و انسان برای آدمی چاره اندیشی كند و برای اداره بهینه زندگی انسان، رهبری و قوانین مورد نیاز را در چارچوب معیارهای اصلی پیش بینی كند كه او عالم به اسرار و همه خصوصیات انسانی است و بر همه مصالح و مفاسد بشر اشراف دارد.وقتی كارخانه ای محصول الكترونیكی پیچیده ای خلق می كند، همان كارخانه است كه باید تكنیسین و كتاب راهنمای محصول را ارائه كند. به یقین می توان گفت پیچیده ترین موجود هستی و شاهكار شگفت انگیز خداوند متعال، انسان است و تأمین مصالح این اعجوبه خلقت، اقتضا داشت كه باریتعالی برای تكامل آدمی چاره اندیشی كند.پرسش فراروی ما این است كه آیا برای تأمین نیاز انسان به رهبری و قانون، راهبرد و سازوكاری را پیش بینی كرده است؟ و آیا رهبری و قانون مطلوب در دسترس بشر قرار داشته است یا نه؟

بعثت بزرگ ترین ارمغان الهی به بشر

در نگرش توحیدی و در جهان بینی وحیانی، جهان، هستی و همه موجودات عالم از جماد تا نبات، حیوان و انسان، مخلوق خداوند است و پروردگار حی و قادر و توانا موجودات عالم را آفریده و اداره بهینه هستی در دست او است.خالق هستی در انسان دو برنامه نرم افزاری طراحی فرموده كه یكی برای مجموعه عالم پیش بینی شده كه به آن «ربوبیت تكوینی» گفته می شود. نظم حیرت انگیز و نظام پیچیده حاكم بر هستی برآیند همان نرم افزار حاكم بر هستی است. چرخش الكترون و پروتون به دور نوترون و تشكیل یك منظومه در درون هسته اتم و كهكشان های گسترده كه هر كدام میلیون ها كره را در درون خود جای داده و حركت منظم ماه و زمین به دور خورشید و شكل دهی منظومه شمسی و نظام شگفت انگیز حاكم بر دیگر موجودات، همه و همه در پرتو همان نرم افزاری است كه خداوند متعال برای اداره و مدیریت عالم پیش بینی كرده است.نرم افزار دوم برنامه ای است كه ویژه انسان در نظر گرفته شده كه به آن «ربوبیت تشریعی» گفته می شود. ربوبیت تشریعی ویژه انسان است.

اركان ربوبیت تشریعی

ربوبیت تشریعی ویژه انسان است و در قالب «بعثت» تئوریزه و نهادینه شده است. ربوبیت تشریعی و بعثت دربرگیرنده دو ركن است: یكی رهبری مطلوب و دیگری قانون مطلوب، یعنی تأمین و پاسخگویی به نیاز و خواست طبیعی همه انسان ها. انبیا رهبران مطلوب برای اداره بهینه زندگی و تكامل بشر در نظر گرفته شده اند و آیین و شریعت الهی، قوانین و مقررات برای اداره زندگی بشر پیش بینی شده است.در عصر نبوت، انبیای الهی از آدم تا خاتم الانبیا (ص) با برخورداری از عالی ترین مراتب انسانی و ویژگی های خاص به عنوان رهبر از طرف خدا مبعوث شدند و آیین و شریعت ارائه شده از سوی انبیا، قوانین و احكام اداره زندگی آدمیان به شمار می آید. با بعثت پیامبر اعظم(ص) كامل ترین رهبر و با نزول قرآن، جامع ترین احكام و مقررات و اصول مربوط برای بشر به ارمغان آورده شد كه بزرگ ترین هدیه الهی به بشر به شمار می آید. در عصر امامت، ائمه معصومین (علیهم السلام) عهده دار مسئولیت امامت و رهبری بودند كه آنها هم از ویژگی هایی همچون علم به مخزن الهی و مصونیت از گناه و خطا برخوردار بودند.سخن و كلام زیبای پیامبر اعظم(ص) در واپسین لحظات زندگی خود كه فرمود: «انی تارك فیكم الثقلین كتاب الله و عترتی» و تأكید روی قرآن و عترت به عنوان دو امانت بزرگ یعنی قانون مطلوب و مدیریت مطلوب، مبین ابدی و جاودانگی نرم افزار بعثت است.در عصر غیبت هم كه بنا به عللی، بشریت از درك حضور فیزیكی امام معصوم(ع) محروم است، بنا به حكم عقل و نقل، وجود ولی فقیه و شریعت اسلام به عنوان دو ركن تحقق بخش رهبری و قانون مطلوب، تداوم بخش حاكمیت نرم افزار بعثت برای اداره بهینه انسان به شمار می آید.

نرم افزار بعثت با توجه به اتكای آن به مبدأ وحی از ویژگی هایی برخوردار است كه تضمین كننده زندگی زیبا و سالم برای بشریت در این عالم و سعادت و لذت ابدی در جهان دیگر است. ویژگی ها و خصوصیات مورد اشاره یعنی مصونیت و فرازمانی بودن در اركان بعثت پیش بینی شده است. پیامبر اعظم(ص) و ائمه (علیهم السلام) پس از پیامبر از مصونیت ذاتی یعنی عصمت برخوردار بودند و رهبران در عصر غیبت باید دارای عدالت یعنی مصونیت حداكثری باشند و قرآن دارای مصونیت ذاتی و سنت دارای مصونیت حداكثری است. از سوی دیگر پیامبر(ص) از طریق وحی و ائمه از طریق علم غیب با منبع دانش الهی مرتبط بوده و ولی فقیه با تكیه و اشراف بر منابع وحیانی و تخصص اجتهاد، ظرفیت پاسخگویی به نیاز بشر در زمینه وضع مقررات را دارند.

با مقایسه بین راهبرد مبدأ و آفریننده انسان با راهبردهای برخاسته از اندیشه های بشر، میزان تفاوت آنان در میزان تأمین مصالح و پاسخگویی به نیاز انسان، مشخص می شود

نظرسنجی

» بازدید کننده محترم گروه سنی شما کدام است؟

درباره وب سایت

  بسم الله الرحمن الرحیم

  آدرس های اتصال:
  www.Ahmadnia.org
  www.irmojri.ir

  سامانه پیام کوتاه اختصاصی سایت:
  611 60 20 5000

  شماره تماس :
  09157065630

  شماره نمابر:
  02189775630

آخرین عناوین