تبلیغات
تارنمای شخصی امیرحسین احمدنیا - چند لقمه کوچک از معرفت...

بخش های سایت

-  
صفحه نخست وب سایت شخصی امیرحسین احمدنیا

مطالب خواندنی

آموزش مجری گری و فن بیان

مناسبت ها

نمونه متن مجری

احمدنیا

موضوعات

نویسندگان

 • تعداد پست ها: [cb:blog_category_post_count]

چند لقمه کوچک از معرفت...

چند لقمه کوچک از معرفت...

خالص باش    مومن باش
  

خود دار باش
   عامل باش   بردبار باش
 

شاداب باش
  به هوش باش!  کریم باش! دور از گناه باش!

 امیدوار باش......
چند لقمه کوچک از معرفت...

 
 1- خالص باش
هرچیزی خالص ان خوب است, گلاب وعسل اگر خالص باشند ارزش دارند. حتی خود اب هم خالصش خوب است. آبی که بوی خربزه وطالبی وگوشت میدهد گوارا نیست. آبی گوراراست که طعم و رایحه آب داشته باشد. عبادت هم همینطور است؛ عبادتی ارزشمند است و در دستگاه الهی ارزش وبهایی دارد که خالص باشد یعنی فقط برای خدا باشد این است که قران میفرماید: لاتعبدوا الا الله(هود/27) جزبرای خدا عبادت نکنید.
 
2- مومن باش
چتربازها چه لذتی میبرند ازسقوط, هرچه ارتفاع بیشتر, سقوط برای انها لذت بخش تر است. چرا؟ چون پشت آنها به چتر گرم است. ایمان چیزی شبیه به چتر نجات است, کسی که ایمان دارد دیگر از سقوط وافتادن وتهدید هیچ هراس ندارد. این است که قران کریم توصیه به ایمان دارد و می فرماید: یا ایها الذین آمَنوا امِنوا(نساء/136) ای کسانی که ایمان دارید حقیقتا ایمان بیاورید.
 
3- خود را باش
تو برای عطر زدن به کسی نگاه نمیکنی, اصلا برایت مهم نیست دیگران عطر می زنند یا نه, خوب شدن هم مثل عطر زدن است, چکار داری دیگران خوب اند یا نه؟ خوبی میکنند یا نه؟ این حرف ونصیحت خداست که میگوید: علیکم انفسکم(مائده/105) برشما باد خودتان!
 
4- عامل باش
سوزن برای همه لباس میدوزد جز برای خود, یعنی همه را میپوشاند جز خودش که برهنه است. مثل سوزن نباشیم یعنی فقط برای دیگران جامه تقوا وفضیلت نسازیم. بلکه برای خود هم بخواهیم تا مشمول گله های تلخ حق نباشیم که فرمود: لِمَ تقولونَ مالا تفعلون(صف/2) چرا آنچه را خود به کار نمی بندید به زبان می آورید.
 
5- بردبار باش
کیف ها توی کیف فروشی ها اگر خوش فرم وخوش قواره اند به خاطر این است که پر از کاغذ باطله اند. اگر ان کاغذ باطله ه را بیرون بریزی از فرم وقیافه می افتند وکاغذ ها هم دیگر زباله اند و باید دور ریخته شوند. خشم وعصبانیت چیزی شبیه همان کاغذ باطله است اگر فروببری شکل و شخصیت پیدا میکنی واگر بیرون بریزی از شکل وشخصیت ومعنویت می افتی. این است که قران کریم دعوت به فروبردن خشم دارد ومی فرماید: الکاظمین الغیظ(ال عمران/134) فروبندگان خشم.
 
6- شاداب باش
یک گل یک گیاه وقتی شاداب وبا طراوت می ماند که لقمه های آن پاک باشد. یعنی هوا و آب پاک در اختیار آن قرار گیرد. ما آدمها هم همینطور هستیم. وقتی شاداب وسرزنده وسرحالیم که مواظب لقمه های مان باشیم ولقمه های پاک وطیب وطاهر باشد. این است که قران کریم میفرماید: ولاتاکلو اموالکم بینکم بالباطل(بقره/188) مردم لقمه های حرام را مصرف نکنید.
 
7- به هوش باش!
وقتی تلفن رو آیفون باشد آیا هر حرفی و سخنی میزنی؟ یادت باشد عالم آیفون است, هم صوتی وهم تصویری, خداوند هم صدای مارا میشنود وهمم تصویر مارا میبیند. ان الله بعباده خبیربصیر(شوری/28) خداوند نسبت به بندگان خودهم باخبراست وهم بینا.
 
8- کریم باش
استخرها چرا اینقدر زلالند؟ چون دریچه های اطراف خودرا فراموش نکرده ودائم سرریز شده وبخشندگی می کنند. واین نشان می دهد که بخشندگی مایه زلال شدن است. از این رو قران کریم مارا سفارش به انفاق میکند ومی فرماید: انفقوا مما رزقناکم(بقره/254) بخشش کنید ازآنچه به شما روزی شده است.
 
9- دور از گناه باش!
در صحرا هیزم های بزرگ را با هیزم های کوچک و ریز روشن می کنند. گناهان بزرگ هم با گناهان کوچک شروع میشوند. به همین خاطر است که قران کریم روی گناهان ریز و کوچک حساسیت نشان داده و میفرماید: اگر به سراغ شر وشرارت بروید هرچند کم وناچیز, نتیجه ان را خواهید دید. ومن یعمل مثقال ذره شراً.
 
10- امیدوار باش
آب هرچند آلوده باشد حتی لجن هم شده باشد اگر به دریا برگردد صاف وزلا میشود یادت باشد خدا دریای رحمت است وما چون آب آلوده که اگر به آغوش رحمت او باز گردیم کار تمام است وپاک پاک می شویم. نبیء عبادی انی انا الغفور الرحیم.(حجر/9) به بندگانم خبر بده که من امرزنده و مهربانم.

نظرسنجی

» بازدید کننده محترم گروه سنی شما کدام است؟

درباره وب سایت

  بسم الله الرحمن الرحیم

  آدرس های اتصال:
  www.Ahmadnia.org
  www.irmojri.ir

  سامانه پیام کوتاه اختصاصی سایت:
  611 60 20 5000

  شماره تماس :
  09157065630

  شماره نمابر:
  02189775630

آخرین عناوین