تبلیغات
تارنمای شخصی امیرحسین احمدنیا - آیا رسانه ملی در انتخابات هم ملی عمل می‌کند؟

بخش های سایت

-  
صفحه نخست وب سایت شخصی امیرحسین احمدنیا

مطالب خواندنی

آموزش مجری گری و فن بیان

مناسبت ها

نمونه متن مجری

احمدنیا

موضوعات

نویسندگان

 • تعداد پست ها: [cb:blog_category_post_count]

آیا رسانه ملی در انتخابات هم ملی عمل می‌کند؟

آیا رسانه ملی در انتخابات هم ملی عمل می‌کند؟

با فرا رسیدن ایام انتخابات در کشور رسانه ها هم حال و هوای دیگری پیدا می کنند، به خصوص رسانه ملی که نقش موثری در تشویق مردم برای شرکت در انتخابات دارد سیاست های جدیدی را در زمان انتخابات در پیش می گیرد و به نظر خیلی ها در این ایام بسیار باز تر برخورد می کند...

اما آیا صدا و سیما در جریان برگزاری انتخابات به ویژه انتخابات ریاست جمهوری که در آن شخص اول اجرایی کشور انتخاب می شود بی طرفانه عمل می کند؟ آیا سیاست های انتخاباتی صدا و سیما برای همه کاندیداها یکسان است؟ رسانه ملی تاکنون در انتخابات های گذشته چطور کارنامه ای از خود به جای گذاشته است؟

بیژن نوباوه

بیژن نوباوه نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس و عضو شورای نظارت بر صدا و سیما که خود پیش از حضور در مجلس، سالها سابقه فعالیت در رسانه ملی را داشته با تاکید بر نقش رسانه بویژه رسانه ملی در انتخابات، معتقد است که صدا و سیما به غیر از ایجاد شور و هیجان، می تواند در اطلاع‌رسانی و آگاهی‌سازی نسبت به وضعیت افراد هم موثر باشد.

او معتقد است که رسانه ملی تا به حال در رابطه با انتخابات به شکل ملی برخورد کرده و حتی در یک مورد هم بی طرفی را زیر پا نگذاشته است.

نوباوها همچنین به همکاران سابق خود در صدا و سیما توصیه می کند كه قانون را رعایت كنند و وظیفه اصلی‌شان را همچون همیشه انجام دهند.

مشروح گفت و گوی سایت اطلاع رسانی تبیان با بیژن نوباوه را در زیر می خوانید:

ارزیابی شما از نقش رسانه‌ها در انتخابات ریاست‌‌جمهوری و به ویژه نقش رسانه ملی در این رابطه چیست؟

اساسا رسانه‌ها مهم‌ترین نقش را در این رابطه ایفا می‌كنند زیرا یك پل ارتباطی هستند. در كشور ما هم رسانه ملی از حیث شنیداری و دیداری نقش بی‌بدیلی دارد و می‌تواند برای حضور مردم در یك جا ایجاد شور، احساسات و انگیزه كند بنابراین رسانه نقش بی‌بدیلی دارد نه تنها دركشور ما، بلكه در همه جای دنیا این‌چنین است اما نقش مهم‌تر رسانه، آگاهی‌بخشی نسبت به شرایط است و می‌تواند در معرفی كاندیداها، افراد و ایجاد شرایطی كه مردم بتوانند این افراد را بهتر بشناسند و آنها هم برنامه‌های خود را ارائه كنند، ایفای نقش كند. در واقع این مساله اهمیت دوچندانی به رسانه می‌دهد و رسانه به غیر از ایجاد شور، هیجان، انگیزه و تهییج و مسائلی كه همیشه در رسانه‌ها مطرح بوده، در اطلاع‌رسانی و آگاهی‌سازی نسبت به وضعیت افراد هم می‌تواند دخیل باشد كه بسیار مهم است البته بحث‌های زیادی دارد كه شیوه‌های این كار چطور باید باشد، چگونه مردم را جذب كند و چطور خسته‌كننده نباشد.

نقش مهم‌تر رسانه، آگاهی‌بخشی نسبت به شرایط است و می‌تواند در معرفی كاندیداها، افراد و ایجاد شرایطی كه مردم بتوانند این افراد را بهتر بشناسند و آنها هم برنامه‌های خود را ارائه كنند، ایفای نقش كند

رسانه ملی مشخصا در مورد اشخاص و كاندیداها چطور عمل می‌كند؟

رسانه ملی تا به حال نشان داده همچنان كه برگزاری انتخابات یك امر ملی است، در این رابطه به شکل ملی برخورد می‌كند. تمام كسانی كه در این عرصه وارد می‌شوند افرادی هستند كه می‌خواهند برای مملكت كاری بكنند و اینطور نیست كه چون این رسانه ملی است و آنها رسانه شخصی ندارند پس حق آنها رعایت نشود. تا به حال اینطور نبوده و اتفاقا عكس این اتفاق افتاده است. صحبت از این بوده كه چرا رسانه ملی مناظره‌ای برگزار كرد كه افراد به هم فحش بدهند و با یكدیگر درگیر شوند. رسانه ملی تا به حال ثابت كرده در امر انتخابات هیچگاه چنین شرایطی نداشته كه بخواهد انصاف را رعایت نكند البته به نظر من نحوه استفاده از این موضوع هم مهم است. اینكه برخی اتهام می‌زنند سر جای خود، آنها می‌خواهند ضعف خودشان را به حساب رسانه بگذارند.
بیژن نوباوه

به نظر شما در ادوار قبل هیچگونه ضعفی در رسانه ملی در جریان تبلیغات انتخاباتی وجود نداشته است؟

من اصلا ضعفی ندیدم و اتفاقا دیده‌ام كه رسانه ملی بسیار خوب عمل كرده است. گرچه ممكن است نسبت به نوع برنامه‌های آن نظری داشته باشم اما در مورد رعایت بی‌طرفی حتی یك مورد هم اتفاق نیفتاده است. شاید كسانی باشند كه جور دیگری برداشت كنند اما به خاطر اینكه صداوسیما جدول برنامه و جدول زمانی مشخصی دارد برای همه كاندیداها به طور یكسان تبلیغات می‌كند و همه آنها امكان حضور دارند گرچه گاهی ممكن است بعضی‌ها در شرایط خاصی حس دیگری داشته باشند اما به نظر من اگر رسانه ملی این كار را هم بكند تاثیر منفی خواهد داشت.

رسانه ملی تا به حال ثابت كرده در امر انتخابات هیچگاه چنین شرایطی نداشته كه بخواهد انصاف را رعایت نكند البته به نظر من نحوه استفاده از این موضوع هم مهم است. اینكه برخی اتهام می‌زنند سر جای خود، آنها می‌خواهند ضعف خودشان را به حساب رسانه بگذارند

توصیه شما به همكاران رسانه‌ای خود به ویژه در رسانه ملی در آستانه انتخابات چیست؟

مهم‌ترین توصیه این است كه آنها قانون را رعایت كنند و آنچه وظیفه اصلی‌شان است انجام دهند یعنی چیزی كه تا به حال شاهد آن بوده‌ایم و من فكر می‌كنم در این زمینه صداوسیما خوشبختانه روسفید است.

نظرسنجی

» بازدید کننده محترم گروه سنی شما کدام است؟

درباره وب سایت

  بسم الله الرحمن الرحیم

  آدرس های اتصال:
  www.Ahmadnia.org
  www.irmojri.ir

  سامانه پیام کوتاه اختصاصی سایت:
  611 60 20 5000

  شماره تماس :
  09157065630

  شماره نمابر:
  02189775630

آخرین عناوین