تبلیغات
تارنمای شخصی امیرحسین احمدنیا - معرفی شهرستان مه ولات (شهر من)

بخش های سایت

-  
صفحه نخست وب سایت شخصی امیرحسین احمدنیا

مطالب خواندنی

آموزش مجری گری و فن بیان

مناسبت ها

نمونه متن مجری

احمدنیا

موضوعات

نویسندگان

 • تعداد پست ها: [cb:blog_category_post_count]

معرفی شهرستان مه ولات (شهر من)

مه ولات در یک نگاه

      موقعیت جغرافیایی:

    شهرستان مه ولات در حاشیه کویرو در 58 درجه و 25 دقیقه تا 59 درجه و 5 دقیقه طول شرقی از نصف النهار مبداء و 34 درجه و 40 شمالی از خط استوا و در شرق کشور جمهوری اسلامی ایران و نسبتاً در مرکز استان خراسان رضوی واقع شده این شهرستان از شمال به تربت حیدریه، از جنوب به گناباد،از شرق به رشتخوار و از غرب نیز به کاشمر هم مرز بوده و به عنوان چهار راه ارتباط شهرستانهای جنوب به شمال و مرکز کشور مطرح است.

 

کشاورزی و منابع آبی مه ولات

 

   مردم هوشیار و سخت کوش این خطه نیز با تلاش و سعی خود از قطره قطره نزولات آسمانی و آبهای زیر زمینی استفاده بهینه نموده و نتیجه تلاش خود را در تبدیل هزاران هکتار اراضی کویر نمک به صورت گلستانی آباد از مزارع سرسبز و باغات حاصلخیز می توان دید. منبع تامین آب کشاورزی شهرستان چاههای عمیق و نیمه عمیق و قنوات بوده که تولید هزاران تن محصولات کشاورزی اعم از باغی و زراعی ثمره تلاش بیش از پنجاه هزار نفر مردم این منطقه است که نام این شهرستان را چون نگینی بر تارک کشاورزی خراسان رضوی نشانده است. گرچه که خشکسالیها و کم آبی های سالهای اخیر خساراتی نیز بر این خطه زرخیز وارد نموده است.
 
آب و هوای حاکم بر شهرستان مه ولات با توجه به وضعیت توپوگرافی و پستی و بلندی های موجود در شمال و جنوب متفاوت می باشد.شمال آن کوهستانی دارای آب و هوای نیمه خشک و قسمت مرکزی و جنوبی شهرستان دارای آب و هوای خشک و کویری است حداکثر مطلق درجه حرارت 40 و حداقل آن 12 درجه سانتی گراد می باشد میزان بارندگی نیز دراین شهرستان بسته به موقعیت شمال و جنوب متغیر است متوسط سالانه نزولات جوی در محدوده شمالی شهرستان 270 و در قسمت مرکز جنوبی 171 میلمتر می باشد. لازم به ذکر است که بارندگی در قسمت جنوبی و مرکزی بیشترین وسعت را دارد به علت نزدیکی به کویر در تمام سالها یکسان نیست و در سالهای اخیر میزان بارندگی به مراتب پایین تر بوده است.

جریان سیبری در زمستان باعث کاهش شدید دما شده و این جریان خشک با خود رطوبتی ندارد ولی جریانهای غربی در ریزش باران منطقه ای نقش موثری دانسته و سبب ریزش بارانهای زمستانی می گردد. بهره برداری از آبهای زیر زمینی بیشتر در شهرستان از طریق چاههای عمیق و نیمه عمیق بوده و آب شرب شهرستان نیز از طریق منابه زیر زمینی تامین می گردد.

 

جمعیت شهرستان

  شهرستان مه ولات بر اساس سرشماری زیست محیطی سال 1386 شبکه بهداشت ودرمان مه ولات دارای 12756 خانوار و تعداد جمعیت 49148 نفر بوده که در نقاط مختلف شهرستان پراکنده اند.

 

تقیسمات کشوری شهرستان مه ولات

   شهرستان مه ولات به مرکزیت شهر فیض آباد دارای 2 بخش و 4 دهستان می باشد بخش مرکزی شامل دهستان مه ولات جنوبی به مرکزیت مهنه و دهستان حومه به مرکزیت عبدل آباد و بخش شادمهر نیز شامل دهستان مه ولات شمالی به مرکزیت دوغ آباد و دهستان ازغند به مرکزیت شادمهر بوده و نقاط شهری این شهرستان شهر های فیض آباد و شادمهر می باشد.

 

ویزگیهای اقتصادی  

   توانمندیهای شهرستان مه ولات در بخش کشاورزی و دامداری از اهیت ویژه ای برخوردار است به صورتیکه با 42558 هکتار اراضی زیر کشت محصولات باغی و زراعی یکی از قطبهای کشاورزی استان و کشور می باشدو این شهرستان با 5250 هکتار باغات پسته بارور و تولید 8995 تن پسته خشک و 42% پسته استان و 1695 هکتار باغات انار وتولید 28035 تن انار و 32% انار استان مقام نخست تولید این دو محصول در استان را داراست مه ولات همچنین با دارابودن4500 هکتار اراضی زیر کشت پنبه 9%پنبه استان را به خود احتصاص داده است. در دیگر محصولات از جمله جو- گندم- زعفران و نیز این شهرستان دارای عنوان و جایگاه ویژه ای است

یاداور می شود در پی ارتقاء شهرستان مه ولات از نظر تقسیمات کشوری از بخش به شهرستان در سال 84 گامهایی در جهت صنعتی شدن نیز برداشته شده که انشاء ا... بزودی نتایج آن هویدا خواهد شد.
 

نظرسنجی

» بازدید کننده محترم گروه سنی شما کدام است؟

درباره وب سایت

  بسم الله الرحمن الرحیم

  آدرس های اتصال:
  www.Ahmadnia.org
  www.irmojri.ir

  سامانه پیام کوتاه اختصاصی سایت:
  611 60 20 5000

  شماره تماس :
  09157065630

  شماره نمابر:
  02189775630

آخرین عناوین