تبلیغات
تارنمای شخصی امیرحسین احمدنیا - ملا عباس تربتی؛ عارفی که هیچ گاه از احوال مردم غافل نبود...

بخش های سایت

-  
صفحه نخست وب سایت شخصی امیرحسین احمدنیا

مطالب خواندنی

آموزش مجری گری و فن بیان

مناسبت ها

نمونه متن مجری

احمدنیا

موضوعات

نویسندگان

 • تعداد پست ها: [cb:blog_category_post_count]

ملا عباس تربتی؛ عارفی که هیچ گاه از احوال مردم غافل نبود...

مردان خدا را بیشتر در عرصه اجتماع و تعاملشان با مردم می توان شناخت، این شاخصی است که در بررسی زندگی عارف و عالم بزرگ معاصر، مرحوم ملاعباس راشد تربتی می توان آن را معیار شناخت قرار داد. آن مرحوم عالمی عامل بود که سجایا و سلوک کم نظیرش، مجموعه ای بی بدیل از فضایل و اخلاق انسانی را در برابر هر علاقه مندی قرار داده بود.

مروری کوتاه بر زندگی عارف مردمی

مرحوم ملاعباس تربتی، سال 1250 هجری شمسی در روستای «کاریزک ناگهانی» از توابع شهرستان تربت حیدریه متولد شد. او تنها فرزند پسر این خانواده روستایی بود و از وجود مادری متدین و اهل ورع و تقوا بهره می برد. انعکاس تربیت همین مادر بود که او را به عارفی شهیر و عالمی عامل مبدل کرد. مقدمات را در روستای زادگاهش و تربت حیدریه فرا گرفت و برای تکمیل درس راهی مشهد شد تا از محضر علمایی نظیر آیت ا... حاج آقاحسین قمی بهره ببرد؛ اما این دوره دیری نپایید و تنهایی و خواست پدر سبب شد تا به روستا بازگردد و رضایت پدر را بر شوق خویش ترجیح دهد. اما این شوق علم آموزی هیچ گاه در او خاموش نشد و ملاعباس را با وجود همه فعالیت ها و کارهای سخت روزانه، به سمت فراگیری علوم دینی سوق داد. او با وجود ازدواج و بر دوش گرفتن بار اداره خانواده، دست از تحصیل برنداشت و با مرارت های فراوان توانست دروس حوزوی را به شکلی فشرده، در مدت کوتاهی فراگیرد. با فوت پدر و در پی اصرار مرحوم آیت ا... شیخ علی اکبرتربتی، شاگرد مجتهد آخوندخراسانی، پس از 40 سال زندگی در روستا راهی شهر شد تا مردم از انفاس قدسی وی بهره گیرند. شهرت او در دیانت و اخلاق چنان بود که حتی محدث قمی نیز در حضور وی به استماع سخنانش می نشست و به آن مباهات می کرد.

راه خدا از میان خلق می گذرد

مهم ترین جلوه مشهود در رفتار اجتماعی ملاعباس تربتی، مردمی بودن او بود. ملا عباس را می توان به معنای کامل کلمه یک عارف مردمی نامید. او عبادت را تنها در گوشه محراب جست وجو نمی کرد و می کوشید با رفع حاجات بندگان خدا، رضای الهی را به دست آورد. بسیار اتفاق می افتاد که نیمه های شب در خانه اش را می کوفتند و از او انجام کاری را می خواستند و او بی لحظه ای درنگ برای رفع نیازهای مردم اقدام می کرد. به تعبیر فرزندش، حسینعلی راشد، او برای خدمت به مردم، ظهر تابستان و شب زمستان نمی شناخت. در حادثه دردناک زلزله منطقه خرق تربت حیدریه در سال 1301، به گواهی بسیاری، یک تنه اداره بخش زیادی از کارها را به دست گرفت و با نظم بخشیدن به امور از گسترش یک فاجعه بزرگ انسانی در منطقه جلوگیری کرد. این در حالی بود که بسیاری از مسئولان و مردم، به سبب اوضاع نامناسب بهداشتی و بوی تعفن، حاضر به فعالیت بلند مدت در آنجا نبودند، اما او در آن منطقه بلاخیز ماند و کوشید تا امور مردم را سامان دهد. در حقیقت این حضور او بود که موجبات آرامش بازماندگان را فراهم آورد. ملاعباس در توجه به مستمندان و ضعفا، فردی پیگیر و در همان حال ظریف و نکته بین بود. وجوه شرعی را به نیابت دریافت می کرد و آن را به دست اهلش می رساند و در همان حال همه را به کسب و کار بیشتر برای رسیدگی به امور ضعفای جامعه فرا می خواند. او از تفاوت طبقاتی حاکم بر جامعه رنج می برد و ریخت و پاش های اعیان و ثروتمندان را چیزی جز اسراف نمی دانست. در مجالسی که در آنها حاضر بود، اجازه نمی داد نوکران و خدمه خانه میزبان، از ته مانده غذاها استفاده کنند و از اینکه این چنین به شخصیت انسانی آنها توهین شود، مکدر می شد.

در طلب علم، از گهواره تا گور

مرحوم ملا عباس تربتی علاوه بر قریحه و هوش سرشار و نیز حافظه قدرتمندش در فراگیری علم و دانش، در مسیر علم آموزی جد و جهدی تمام داشت. او سراسر زندگی علمی را با کار سخت و کوشش توانفرسای مرتبط با امور روزمره زندگی سپری کرد. وقتی به خواست پدر ناچار به ترک درس در حوزه مشهد شد، کار تحصیل را رها نکرد و با حضور هفته ای یک بار در منزل یکی از علما، کل دروس یک هفته را از او فرا می گرفت و در خلال روزهای هفته بعد به بازآموزی آن اهتمام می ورزید؛ او لحظه ای از آموختن غافل نبود. همسر فاضلش نقل می  کند که وی حتی وقتی بیل به دست می گرفت و روی زمین کار می کرد، دائم به نقل دروس و مرور آنها برای وی می پرداخت و گاهی با او به شیوه علمی مباحثه می کرد. این امر سبب شده بود تا مطالبی که مطالعه می کند، در ذهن او ملکه شود. او همچنین در فراگیری مطالب ظرافت فراوانی به کار می بست و در منابر وقتی قصد خواندن روضه داشت، از روی کتاب های معتبر می خواند و خطا را در ارائه حقایق دینی به مردم تحمل نمی کرد. او در ترویج علوم اسلامی نیز مانند فراگیری آن فوق العاده مستعد بود. بیان ساده اش در تفهیم مطالب دینی یا تاریخی که عموما به زبان محلی ارائه می شد، باعث شده بود تا مردم برای فهم بیشتر امور دینی به سویش بشتابند و در پرتو بیان بی تکلفش به فراگیری احکام دینی بپردازند.

ملا عباس عابدی شاداب بود

آن مرحوم فردی بسیار متشرع بود. درباره پایبندی او به فرایض دینی حکایت های فراوانی نقل شده است که هر خواننده ای را به حیرت وامی دارد. او از سنین نوجوانی تهجد و شب زنده داری پیشه کرد و به گواهی نزدیکانش جز در سه روز پایانی عمر، که آن را در بستر و در حالت احتضار گذراند، هرگز از انجام نوافل و مستحبات در کنار واجباتش غافل نبود. با این حال هیچ گاه دیده نشد که اطرافیان و فرزندانش را برای انجام مستحبات تحت فشار بگذارد و حتی در فراخواندن آن ها به ادای فرایض نیز هرگز از چارچوب اخلاق و ادب اسلامی خارج نمی شد. ملاعباس عابدی شاداب بود، در برخورد با مردم هیچ گاه چهره ای عبوس به خود نمی گرفت و در حالات مختلف و متناسب از مزاح خودداری نمی کرد؛ حال آنکه در تنهایی و عبادت همواره دیده اش از خوف خداوند گریان و بدنش لرزان بود.

اسوه ساده زیستی و قناعت

مرحوم ملاعباس تربتی، زندگی ساده و کم خرجی داشت. سال های سال با زندگی ساده روستایی روزگار گذراند و پس از ورود و اقامت در شهر نیز خانه ای محقر برای خود برگزید و در تمامی این سال ها، همان لباس ساده و سفیدی را که با پارچه بافت زادگاهش دوخته شده  بود، به تن می کرد؛ با این وجود اهتمام عجیبی به پاکیزگی و بهداشت فردی داشت؛ دندان هایش تا پایان عمر سالم مانده بود، لباس های ساده اش همیشه به نحو آشکاری تمیز و پاکیزه بود و با وجود کار سخت کشاورزی و خستگی روزانه، اهتمام ویژه ای به طهارت جسم خویش داشت و این ویژگی نیکو را تا واپسین لحظات حیات خویش حفظ کرد.

این بنده صالح خدا، در 17 شوال سال 1362 هجری قمری (24 مهر سال 1322 هجری شمسی) پس از مدتی بیماری بدرود حیات گفت و به جانب معبود خویش شتافت. پیکر او را بر اساس وصیتش به مشهد آوردند و در صحن نو (آزادی کنونی) به خاک سپردند.

نظرسنجی

» بازدید کننده محترم گروه سنی شما کدام است؟

درباره وب سایت

  بسم الله الرحمن الرحیم

  آدرس های اتصال:
  www.Ahmadnia.org
  www.irmojri.ir

  سامانه پیام کوتاه اختصاصی سایت:
  611 60 20 5000

  شماره تماس :
  09157065630

  شماره نمابر:
  02189775630

آخرین عناوین