تبلیغات
تارنمای شخصی امیرحسین احمدنیا - 27 آذر - شهادت شهید دكتر مفتح

بخش های سایت

-  
صفحه نخست وب سایت شخصی امیرحسین احمدنیا

مطالب خواندنی

آموزش مجری گری و فن بیان

مناسبت ها

نمونه متن مجری

احمدنیا

موضوعات

نویسندگان

 • تعداد پست ها: [cb:blog_category_post_count]

27 آذر - شهادت شهید دكتر مفتح

27 آذر ماه سالروز شهادت روحانى مبارز شهید دكتر مفتح

شهید دکتر مفتح

بیست و هفتم آذر، سالروز شهادت فرزند حوزه و مدرس مجاهد دانشگاه، آیةالله دكتر مفتح است.

این شهید حوزه ودانشگاه در 27 آذر ماه سال 1358 به دنبال تلاش مأیوسانه استكبار جهانى در جهت رویارویى با انقلاب اسلامى به‏دست گروهك آمریكایى فرقان به شهادت رسید.

آیةالله مفتح در سال 1307 هجرى شمسى در همدان به دنیا آمد و ازهمان كودكى تحت تربیت پدر فاضل خویش حجةالاسلام حاج شیخ محمود مفتح قرار گرفت......

بقیه را در ادامه مطلب مطالعه بفرمایید:

در هفت سالگى پا به‏دبستان نهاد و پس از اتمام دوره دبستان جهت فراگیرى معارف اسلامى به مدرسه مرحوم آیةالله العظمى آخوند ملإے؛ّّعلى رهسپار شد و در اندك مدتى دوره مقدمات علوم اسلامى را پشت سر نهاد.

شهید مفتح در حالى كه 15 یا 16 ساله‏بود جهت تكمیل معلومات و استفاده از محضر علماى بزرگ، راهىِ قم گردید و به سرعت مدارج علم و كمال راپیمود.

همچنین در علوم دانشگاهى نیز موفق به اخذ بالاترین مدرك علمى گردید و با نگاشتن رساله‏اى درباره‏نهج‏البلاغه، تحصیلات دانشگاهى را به پایان رساند.

شهید مفتح پس از كسب معارف حوزه‏اى و معلومات دانشگاهى،در سنگر حوزه به تعلیم و تدریس پرداخت و در كنار این فعالیت، در دبیرستان نیز به تدریس مشغول گشته و میوه دانش‏را به مشتاقانش خالصانه عرضه مى‏كرد و در همین جهت بود كه عملاً با حیله استعمار و ایادى داخلى‏اش در دورنگه‏داشتن دو قشر عمده و مؤثر جامعه؛ یعنى حوزه‏اى و دانشگاهى به مبارزه برخاست و از همان زمان تلاش وسیعى را درراه وحدت این دو قشر شروع كرد.

دانش‏پژوهان و طلاب در كلاس و محضر درس ایشان، گذشته از علم‏آموزى، راه وروش مبارزه با ظلم و حیله استعمار را نیز فرا مى‏گرفتند.

در حقیقت، كلاسهاى درس ایشان یك كانون مبارزه علیه ظلم وستم نیز محسوب مى‏شد.

شهید مفتح همانقدر كه به مبارزه علیه رژیم ستمشاهى اهمیت مى‏داد، به بالا بردن سطح‏معلومات و آگاهیهاى مختلف دانش‏پژوهان و طلاب نیز ارزش قائل شده و كسب آگاهى و بینش را پشتوانه محكمى‏براى ادامه مبارزه مى‏دانست.

مبارزات شهید مفتح

آیةالله مفتح در سالهاى 1340 تا 1342 در استان خوزستان خصوصاً شهرهاى آبادان، اهواز و خرمشهر به تبلیغ وروشن ساختن مواضع نهضت اسلامى پرداخت و سخنرانیهاى او بسیار شورانگیز و آگاهى‏بخش بود، به طورى كه‏ساواك سخت وحشت‏زده شد و ورود ایشان را به استان خوزستان ممنوع كرد.

در همین رابطه عكسش را تكثیر و به‏ایستگاههاى راه‏آهن، فرودگاهها و حتى گاراژهاى مسافربرى نیز داده بود تا حتى‏المقدور از ورود این شخصیت مبارز به‏آن استان جلوگیرى شود.

شهید مفتح بعد از تبعید حضرت امام1 نیز با تلاش فزونتر و خستگى‏ناپذیر به مبارزه در ابعاد مختلف، بویژه روشن‏كردن اذهان جوانان و آشنا ساختن آنان به ظلم ستمشاهى پرداخت.

به همین جهت رژیم براى جلوگیرى از فعالیت‏روزافزون ایشان و محدود كردن محبوبیت این بزرگوار در بین جوانان؛ بخصوص دانش آموزان، اقدام به اخراج ایشان‏از آموزش و پرورش و تبعید به نقاط دور افتاده نمود.

پس از پایان دوره تبعید، ساواك از ورود ایشان به قم جلوگیرى كردو لذا مجبور به اقامت در تهران شد و با اقامت در تهران فصل دیگرى از زندگى سراسر مجاهده این بزرگوار شروع شد.

دانشگاه الهیات از وى دعوت كرد تا در آنجا به تدریس بپردازد.

شهید مفتح نیز به امید باز كردن جبهه‏هاى دیگر براى‏مبارزه با رژیم و شوق همكارى با استاد مطهرى كه در آن زمان در آن دانشكده به تدریس مشغول بودند، دعوت راپذیرفت و به تعلیم و تربیت دانشجویان دانشكده پرداخت.

آیةالله مفتح ضمن تدریس در آن دانشكده، مبارزه را نیز در ابعاد گسترده‏ترى شروع كرد، به طورى كه بعد از چندى‏ساواك متوجه گردید كه برخى از مساجد و دانشكده‏هایى كه شهید مفتح به آنها رفت و آمد داشت به صورت كانون‏مبارزه علیه رژیم درآمده‏اند.

لذا روز سوم آذرماه سال 1353 عوامل ساواك به مسجد قبا یورش برده و شهید مفتح وحضرت آیةالله خامنه‏اى را دستگیر نموده و مسجد را نیز تعطیل كردند.

شهید مفتح پس از آزادى از زندان بدون ذره‏اى سستى مبارزه را همچنان با شدت ادامه داد و فعالیتهاى خویش را درابعاد وسیعتر دنبال كرد تا آنكه در سال 56 نماز عید فطر را با حضور بیش از پنج هزار نفر برگزار نمود و در خطبه‏هاى‏نماز از امام امت1 با تجلیل تمام یاد كرد و مردم را بیشتر متوجه رهبرى بى‏نظیر ایشان نمود.

همچنین در سال 1357نماز عید فطر در تپه‏هاى قیطریه با شكوه فراوان به امامت ایشان برگزار شد و بعد از این نماز بود كه تظاهرات گسترده ومیلیونى ملت قهرمان براى سرنگونى رژیم شاه آغاز گردید.

بعد از برگزارى این نماز و به دنبال آن در یوم الله 17شهریور، شهید مفتح بار دیگر دستگیر شد كه مدت این دستگیرى چندان طولانى نشد و با اوج‏گیرى انقلاب اسلامى،شاه به آزاد ساختن زندانیان سیاسى از جمله ایشان مجبور گردید.

شهید مفتح منادى وحدت حوزه و دانشگاه

یكى از خصوصیات بارز شهید مفتح این بود كه تلاش بیدریغ و دلسوزانه‏اى را در راه تحقق وحدت حوزه و دانشگاه‏مبذول مى‏داشت؛ به طورى كه ایشان را مى‏توان یكى از منادیان بزرگ این راه دانست.

ایشان برخلاف سیاست دیرینه‏استكبار و مزدوران داخلى‏اش كه سعى داشتند قشر تحصیل كرده و دانشگاهى را از محور و تجلیگاه دین، كه حوزه‏علمیه باشد، دور نگه دارند، در راه آشنا ساختن دانشگاهیان به دین و نزدیك نمودن آنها به حوزه، عاشقانه فعالیت‏مى‏نمود و تا آخرین روز زندگى‏اش، كه روز وحدت حوزه و دانشگاه نام گرفت، هرگز از این امر مهم غفلت نكرد.

مسؤولیتهاى شهید پس از انقلاب

شهید مفتح بعد از پیروزى انقلاب اسلامى در سمت‏هاى مختلف به انجام وظیفه پرداخت و همچون گذشته زندگى‏خویش را وقف اسلام نمود.

با تشكیل شوراى انقلاب از طرف امام خمینى(ره) به عضویت این شورا درآمد و به هنگام بازگشت شكوهمند امام به‏میهن، در كمیته تدارك استقبال از امام(ره) شركت داشت.

بعد از پیروزى انقلاب براى تشكیل كمیته‏هاى انقلاب اسلامى‏فعالیت چشمگیرى نمود و خود سرپرستى كمیته منطقه 4 تهران را به عهده داشت.

آخرین مسؤولیت شهید مفتح‏سرپرستى دانشكده الهیات و عضویت در شوراى گسترش آموزش عالى كشور بود كه بخوبى در این سنگر انجام وظیفه‏نمود.

تألیفات شهید

شهید مفتح از شخصیتهاى برجسته علمى محسوب مى‏شد و از او تألیفات باارزشى به جا مانده است.

مهمترین اثر این‏شهید بزرگوار حاشیه‏اى است بر «اسفار» ملا صدرا.

برخى از آثار این شهید عبارتند از:

كتاب روش اندیشه در علم‏منطق، ترجمه تفسیر مجمع البیان، مقاله وحدت روحانى و دانشگاهى، مقالات متعدد در مجلات مكتب اسلام،مكتب تشیع، معارف جعفرى و.

عمر پربركت این شهید بزرگوار در راه تبلیغ و ترویج اسلام در میان اقشار مختلف مردم بویژه نسل جوان و دانشجویان‏سپرى شد و او یك لحظه در این تلاش و جهاد مقدس آرام نگرفت.

سرانجام پس از عمرى تلاش و جهاد مستمر و خستگى‏ناپذیر در راه تبلیغ دین، در روز 27 آذر 1358 به همراه دوپاسدار جان بركف خود توسط گروهك منحرف فرقان به شهادت رسید و در جوار رحمت حق آرمید.

روز شهادت‏ شهید مفتح به مناسبت فعالیتهاى چشمگیر آن شهید بزرگوار در راه تحقق وحدت بین حوزه و دانشگاه »روز وحدت‏روحانى و دانشجو« نامگذارى شد.

 

نظرسنجی

» بازدید کننده محترم گروه سنی شما کدام است؟

درباره وب سایت

  بسم الله الرحمن الرحیم

  آدرس های اتصال:
  www.Ahmadnia.org
  www.irmojri.ir

  سامانه پیام کوتاه اختصاصی سایت:
  611 60 20 5000

  شماره تماس :
  09157065630

  شماره نمابر:
  02189775630

آخرین عناوین