تبلیغات
تارنمای شخصی امیرحسین احمدنیا - 27 آذر - رحلت حجت الاسلام فلسفی(1377 ش)

بخش های سایت

-  
صفحه نخست وب سایت شخصی امیرحسین احمدنیا

مطالب خواندنی

آموزش مجری گری و فن بیان

مناسبت ها

نمونه متن مجری

احمدنیا

موضوعات

نویسندگان

 • تعداد پست ها: [cb:blog_category_post_count]

27 آذر - رحلت حجت الاسلام فلسفی(1377 ش)

حجت الاسلام محمدتقی فلسفی

حجت ‏الاسلام و المسلمین محمدتقی فلسفی در سال 1286ش  (1326ق) به دنیا آمد. وی از محضر استادانی چون میرزا طاهر تنكابنی، میرزا محمود قمی، سیدمحمد كاظم عصار و میرزا مهدی آشتیانی بهره برد. (تصویر؛ حجت الاسلام فلسفی در محضر آیت‌الله بروجردی)

سپس به وعظ و خطابه روی آورد و .....

به ادامه مطلب رجوع کنید:

سپس به وعظ و خطابه روی آورد و در 15 سالگی اولین منبرش را در محضر پدر و گروه بسیاری از مردم برپا كرد كه تشویق همگان را برانگیخت. از آن پس، نام فلسفی بر سرزبان‏ها افتاد و در 19 سالگی برای منبر به مجلس شورای ملی دعوت شد. پس از قیام مسجد گوهرشاد وی نسبت به كشتار مردم در این مسجد اعتراض كرد و به دستور رژیم رضاخانی، ممنوع المنبر و خلع لباس شد تا اینكه پس از سه سال و با كوشش آیت‏اللَّه كاشانی، منبرش آزاد گردید. وی، همواره با فرقه‌های انحرافی بابیت و بهائیت و نیز نحله‌های فكری كمونیسم و حزب توده مبارزه می‏كرد.

فلسفی در منبر و خطبه، روش نوینی را پایه گذاری كرد و با تتبُّع در اخبار و احادیث و كتب روانشناسی، جامعه‏شناسی، اخلاق و... به یكی از مشهورترین خطیبان مبدل شد و در طول ده‏ها سال، بارها در منبرهای پرشور خود، رژیم پهلوی را مورد انتقاد قرار داد و به همین دلیل چندین بار بازداشت و ممنوع المنبر گردید. در سال 1350 در مجلس بسیار مهمی، به یاوه گویی‏های دو نفر از سناتورها علیه امام خمینی(ره) پاسخ داد و آشكارا نام امام(ره) را برفراز منبر تكرار نمود و از مقام شامخ ایشان تجلیل كرد. این سخنرانی باعث شد كه تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی ممنوع المنبر شود.

او پس از پیروزی انقلاب اسلامی و پس ازهفت سال ممنوعیت منبر، در حضور حضرت امام(ره) و هزاران نفر دیگر سخنرانی كرد و بار دیگر مورد تایید و تفقد ایشان قرار گرفت. سپس به رغم كهولت سن، تا پایان عمر به منبرهای روشنگر خویش ادامه داد تا این كه در 27 آذر 1377 ش برابر با 28 شعبان 1419 ق در 91 سالگی دار فانی را وداع گفت و در حرم حضرت عبدالعظیم در ری به خاك سپرده شد.

عمده آثار وی با نام «گفتار فلسفی» انتشار یافته كه كودك از نظر وراثت و تربیت، جوان از نظر عقل و احساسات و بزرگسال و جوان از نظر افكار و تمایلات و الحدیث در 5 جلد از آن جمله‏اند.

نظرسنجی

» بازدید کننده محترم گروه سنی شما کدام است؟

درباره وب سایت

  بسم الله الرحمن الرحیم

  آدرس های اتصال:
  www.Ahmadnia.org
  www.irmojri.ir

  سامانه پیام کوتاه اختصاصی سایت:
  611 60 20 5000

  شماره تماس :
  09157065630

  شماره نمابر:
  02189775630

آخرین عناوین